Чим відрізняється трудовий договір (умова про працю) від цивільно-правового договору (умова злиценія)?

Зараз ми спробуємо коротко відповісти на це питання.

І так, законодавство Польщі забороняє підміняти один договір іншим. Тобто, якщо ви фактично є найманим працівником, але з вами підписано умову злиценія, то це не законно.
З іншого боку велика частина роботодавців укладають саме умови злиценія, оскільки це економічно вигідно для них і не завжди вигідно для працівника.

За трудовим договором, ви маєте всі права гарантовані трудовим законодавством:
– оплачувана відпустка,
– оплачуваний лікарняний,
– сплачені податки та так далі.

Тобто, трудове законодавство спрямоване на захист більш вразливої сторони — працівника і покладання на роботодавця більшої кількості обов’язків перед працівником.

У разі укладення умови злиценія, то ви всього цього позбавлені, тобто ви виконуєте роботу, вам платять, не виконуєте роботу вам не платять.

Але, якщо справа доходить до суду, то для роботодавця підміна одного договору іншим не обіцяє нічого доброго. Оскільки, суд досліджує фактичні умови виконання роботи, а не сам зміст договору, укладеного сторонами.

Судовою практикою було встановлено ряд ознак трудового договору, так у рішенні Верховного суду від 2016 року встановлено, що таке трудові відносини, а саме:
1. це коли, працівникові визначено чіткий графік виконання роботи та він про нього знає,
2. йому визначено конкретне місце роботи та її обсяг, і він може виконати роботу тільки в місці, зазначеному роботодавцем;
3. працівник підпорядкований волі роботодавця та інше.

Ці фактори не припустимі в умові злиценія, бо людина, яка наймається сама собі може встановити графи та місце роботи та не є підлеглим роботодавцю.

Якщо суд встановить, що роботодавець прикривав один договір іншим, то буде вважатися, що працівник весь цей час працював за трудовим договором і відповідно на нього будуть поширюватись норми щодо відпустки, лікарняних і виплати податків, а крім того він може отримати від роботодавця грошову компенсацію.

12 thoughts on “Чим відрізняється трудовий договір (умова про працю) від цивільно-правового договору (умова злиценія)?”

 1. Доброго дня підкажіть будь ласка. Я оформлена на роботі на умову про праце. Маю від цього роботодавця карту побиту, перебуваю зараз в декреті на 1год. Чи можна продовжити декрет не виходячи на роботу? І що потрібно зробити або які потрібні документи, щоб подати на возз’єднання сім’ї? Чоловік має карту часовего побуту до 2019 р. Дочка народилася в Польщі.

  Подобається

  1. Можна продовжити декрет, не виходячи на роботу, але тільки тепер він буде неоплачуваний. Зараз ви маєте відпустку материнську, яка є оплачуваною, а неоплачувана називається “відпустка виховача”. Щоб перейти на виховачу, вам треба написати заяву на ім’я роботодавця за 21 день до закінчення материнської відпустки. Роботодавець не має за законом права вам відмовити в неоплачуваній відпустці. Стосовно питання про возз’єднання, то чоловік пише внесок про карту побуту по возз’єднанню родини. Потрібно свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини, умова про працю, підтвердження доходів. На одного члена родини близько 500 злотих за мінусом оплати на оренду квартири.

   Подобається

 2. Я вже питала Вас про відпустку на виховання дитини і дізналася, що мені не належить,бо маю зліцення.Всі працівники фірми, в якій я працюю мають умову про працю і тільки я зліцення, з яким зробила карту побиту на 3 роки.Що Ви порадите в такій ситуації? Я б таки хотіла у відпустку.Чи варто шукати юриста і доводити справу до суду( за кілька днів маю виходити на роботу)? І чи якби я хотіла звільнитися мушу відпрацювати 2 тижні.як прописано в зліценні. хоча виходить воно не зовсім законне?

  Подобається

  1. Добрго дня. Якщо ваша умова зліценія насправді є трудовим договором (тобто має ознаки трудового договору: постійне місце роботи, визначений графік роботи, виконання роботи одного й тогож типу, то це умова про працю, але роботодавець уклав з вами зліценія), то необхідено йти до суду з позовом про визнання зліценія трудовим договором. Після іинесення рішення судом на вашу користь, вам будуть нараховані усі неоплачувані відпуски за весь час роботи, лікарняні, а також надано відпустку на виховання дитини. Йти до суду чи ні приймати рішення вам, з юридичної точки зору для того щоб оцінити ваші шанси на виграш потрібно бачити документи й розумінти, які докази ви зможете надати в суді (свідки, фотографії з місця роботи, графік роботи, підписана вами умова зліценія тощо). Стосовно звільнення – термін в який ви маєте попередити роботодавця залежить від терміну який ви пропрацювали на підприємстві. Можете прочитати тут https://trudowoeprawowpolsze.wordpress.com/2017/01/16/%D1%81%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%B8-%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%8B%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D1%81%D1%8F-%D1%83%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8/

   Подобається

 3. Доброго дня! Скажіть, будь-ласка, ця стаття на сьогоднішній день не втратила актуальності? Бо маю проблему, працюю по умові злецення, а мені відмовляються надавати вихідні, мотивуючи це тим, що для умови злецення законодавством не передбачено обов’язкових вихідних.

  Подобається

  1. Добрий день. Так актуальна. “У разі укладення умови злиценія, то ви всього цього позбавлені, тобто ви виконуєте роботу, вам платять, не виконуєте роботу вам не платять.” При цьому, Вам правильно було зазначено, що згідно з умовою злеценія не має обов’язку надавати Вам безкоштовну відпустку.

   Подобається

   1. Вибачте, що нечітко сформулював питання, але мова не йде про оплачуваний вихідний. Я просто хочу мати вихідний, неоплачуваний, а мені кажуть, що мушу ходити на роботу щодня. Але, наскільки я зрозумів із статті, працючи по умові злиценія, я можу виходити на роботу, коли мені зручно, так? Фактично, мені намагаються нав’язати думку, що працюючи по умові злиценія, я ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ ходити на роботу всі 30 днів в місяці.

    Подобається

   2. Якщо Ви підписали цивільну-правову умову, яка передбачає, що Ви маєте ходити на роботу відповідно до вказаного в ній графіка, то Ви маєте дотримуватись цього графіка.

    Подобається

 4. Добрий вечір.Маю таке питання:Працюю по умові зліценія ставка 11 зл за годину,працювали по 10 годин.В грудні виходили кожні суботи за які заплатили так само,як і в будні дні по 11 за годину.Зараз січень 2020 по закону має бути 12.80 якщо не помиляюсь нетто,а нам дали знов умову в якій знов ми працюєм по 11 зл.за годину,тільки вже по 8 годин.Зарплата 1980 зл.за місяць.Це є законно і правильно???Дуже чекаю на Вашу відповідь.Дякую.

  Подобається

  1. Добрий день. Для відповіді на ваше запитання потрібно провести аналіз документів. Якщо Ви вважаєте дії роботодавця незаконними зверніться до інспекції праці зі скаргою.

   Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s